Bratislava 13. októbra (TASR) - Ministerstvo hospodárstva (MH)) SR dnes začalo voči obchodníkovi so zbraňami Petina International, a. s. správne konanie vo veci údajného porušenia medzinárodných pravidiel o obchodovaní s vojenským materiálom, o ktorom v nedeľu informovali britské noviny The Sunday Times.
TASR o tom informoval Ondrej Varačka, poverený riadením Odboru riadenia obchodu s citlivými tovarmi MH SR. Pracovníci ministerstva tak zareagovali na nedeľný článok britských The Sunday Times, podľa ktorého mal obchodný riaditeľ Petina International, a. s. predložiť cenovú ponuku na odber nešpecifikovaného počtu protilietadlových rakiet s odpaľovacími rampami a ďalším príslušenstvom v hodnote 27 tisíc libier za kus pre africký štát Rwandu, ktorý je zaradený do zoznamu zakázaných krajín Organizácie spojených národov.
Podľa šéfa spoločnosti Petina International Petra Peniašku ide o provokáciu a nehoráznosť, za ktorú podá na britské noviny žalobu. Ako uviedol, podľa jeho dlhoročných vedomostí a skúseností špeciál zo Slovenska nelegálne nemožno vyviesť. "Vypracovanie cenovej ponuky ešte nič neznamená," konštatoval ďalej Peniaška. Od jej vypracovania až po ukončenie obchodného prípadu je totiž potrebných viacero rozhodnutí príslušných štátnych orgánov, počas ktorých je spoločnosť iba pasívnym aktérom. Okrem MH SR je do obchodovania so zbraňami aktívne zaangažované Ministerstvo zahraničných vecí SR, Ministerstvo obrany SR, Ministerstvo vnútra SR, Národný bezpečnostný úrad, ako aj spravodajské zložky štátu. "Po tejto ceste prejde každý obchodný prípad podrobnou kontrolou všetkých zainteresovaných štátnych orgánov a spoločnosť, akou je Petina International, je v tomto procese iba pasívnym aktérom, ktorý čaká na pozitívnu alebo negatívnu odpoveď," vysvetlil ďalej šéf Petiny.
Britské noviny The Sunday Times zverejnili v nedeľu článok, podľa ktorého slovenské firmy porušujú medzinárodné pravidlá o obchodovaní so zbraňami. Svoje tvrdenia opierajú o pokus vlastného reportéra - agenta s krycím menom Brian Thomas, ktorý mal v uplynulých dňoch požiadať bratislavskú firmu Petina International, a. s. o predloženie ponuky na odber nešpecifikovaného počtu protilietadlových rakiet s odpaľovacími rampami a ďalším príslušenstvom, určených pre Rwandu - krajinu, do ktorej vývoz zbraní je zakázaný na základe rozhodnutia OSN. Cenová ponuka na strely typu Igla, ktorú vypracoval obchodný riaditeľ a. s. Michal Kvanta, znela podľa The Sunday Times na 27 000 libier za kus. Šéf Petiny však namieta, že miesto určenia uviedol novinár-agent až dodatočne, čo považuje za podvrh.
"Ak sa niečo také udialo, udialo sa to v minulosti," reagoval dnes na prípad minister hospodárstva a privatizácie Pavol Rusko. V súčasnosti sa podľa Ruska podobné prípady pod vedením licenčného konania O. Varačku nedejú.
Kontrola exportu vojenského materiálu vrátane zbraní je v SR upravená Zákonom o obchodovaní s vojenským materiálom z roku 1998. Novelou tohto zákona z februára 2002 sa v tejto oblasti zaviedla kontrola exportu v rámci zošľachťovacieho styku, ktorá v minulosti nebola legislatívne možná. V septembri 2002 sa dokonca začalo s kontrolou sprostredkovateľských činností pri obchode s vojenským materiálom a sprísnila sa kontrola tranzitu tohto materiálu cez územie SR posilnením kompetencií colných orgánov pri jeho kontrole. V súčasnosti už MH SR pracuje na úplne novom zákone.
V uplynulom roku mohlo na Slovensku so zbraňami obchodovať 152 subjektov. Sprísnením podmienok obchodovania sa počet novovydaných povolení zúžil na približne 90.
Petina International, a. s. obchoduje s vojenským materiálom v zmysle platnej legislatívy na základe povolenia Ministerstva hospodárstva SR, ktoré nadobudlo platnosť začiatkom októbra 2001. Podľa Obchodného registra firma s aktuálnym základným imaním vo výške 5 miliónov Sk vznikla približne mesiac pred získaním licencie.